Sorting
Source
Katalog zbiorów
(2)
Form of Work
Książki
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Proza
(1)
Status
available
(2)
Branch
Wypożyczalnia dla dorosłych
(2)
Author
Bindon John
(1)
Eggers Reinhold
(1)
Gnyś Stefan W. C
(1)
Golowanow Łukasz
(1)
Szadkowski Paweł
(1)
Year
2020 - 2025
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(2)
Language
Polish
(2)
Subject
II wojna światowa (1939-1945)
(2)
Gnyś, Władysław (1910-2000)
(1)
Lotnictwo wojskowe
(1)
Lotnicy wojskowi
(1)
Obóz jeniecki Colditz
(1)
Oficerowie
(1)
Samoloty myśliwskie
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
1939-1945
(1)
Subject: place
Niemcy
(1)
Genre/Form
Biografia
(1)
Powieść autobiograficzna
(1)
Domain
Bezpieczeństwo i wojskowość
(1)
Historia
(1)
2 results Filter
Book
In basket
Tajemnice obozu Colditz : wspomnienia niemieckiego strażnika oflagu / Reinhold Eggers ; tłumaczył Paweł Szadkowski. - Wydanie I. - Poznań : Replika, copyright 2021. - 383, [1] strona, [16] stron tablic : fotografie, ilustracje ; 21 cm.
(Wojna i Ludzie)
Oflag IV C Colditz – najsłynniejszy specjalny obóz jeniecki II wojny światowej. W tym posępnym zamku na urwistej skale Niemcy więzili alianckich oficerów uznawanych za szczególnie ważnych oraz tych, którzy zasłynęli ucieczkami z innych obozów. Oto wyjątkowa opowieść o Colditz widzianym niemieckimi oczami. Jej autor był członkiem obozowego personelu przez większość wojny. Z czasem awansował do funkcji oficera bezpieczeństwa i zastępcy komendanta. Na kartach książki przewija się cała plejada niezwykle barwnych postaci, gdyż do Colditz trafiali wyłącznie ludzie o bogatej historii ucieczek lub istotnym znaczeniu politycznym. W murach zamku przesiadywali zatem najbardziej zawzięci i błyskotliwi alianccy oficerowie, którzy wpadli w niemieckie ręce. Przez całą wojnę ani na chwilę nie porzucali prób wyrwania się na wolność. Ich codzienny oręż stanowiły podkopy, blefowanie, przebieranki, wręczanie łapówek wartownikom, podrabianie dokumentów i cała gama najprzemyślniejszych sztuczek mających wywieść Niemców w pole. Z kolei Eggers i jego ludzie nie ustawali w wysiłkach, aby niestrudzonych uciekinierów powstrzymać.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 821.112.2-3 (1 egz.)
Book
In basket
Pierwsze zwycięstwa : podniebne walki i wojenne losy polskiego myśliwca Władysława Gnysia / Stefan Gnyś ; ilustracje John D. Bindon ; przekład Łukasz Golowanow. - Wydanie I. - Poznań : Replika, copyright 2021. - 379, [4] strony, [24] strony tablic : faksymilia, fotografie, ilustracje, mapy, portrety ; 21 cm.
(Wojna i Ludzie)
Władysław Gnyś – pierwszy polski pilot myśliwski, który we wrześniu 1939 roku odniósł powietrzne zwycięstwo w walce z Niemcami Jak inni polscy lotnicy, Gnyś wystartował 1 września spod Krakowa, aby powstrzymać niemiecki atak. Walka z liczniejszymi i nowocześniejszymi maszynami najeźdźców była nierówna. Uniknąwszy zestrzelenia przez sztukasy, Władek wracał na lotnisko, gdy trafił mu się niespodziewany łup – dwa bombowce typu Dornier. Jako doświadczony pilot myśliwski, Gnyś walczył nad Polską, Francją i w bitwie o Anglię. W 1944 roku został zestrzelony nad Francją i rozbił się. Ranny, wzięty do niewoli, uciekł przy wsparciu francuskiego ruchu oporu. Po wojnie wyemigrował do Kanady. Napisana przez syna, Stefana, barwna biografia Władysława czerpie obszernie z jego dzienników, wspomnień i dokumentów. Została ona także bardzo bogato zilustrowana zdjęciami z rodzinnego archiwum. Opowiada historię Gnysia od dzieciństwa spędzonego na polskiej wsi, przez lata służby w alianckich siłach powietrznych podczas II wojny światowej, aż po symboliczny gest pojednania z niemieckim pilotem, z którym przyszło mu się zmierzyć owego pamiętnego 1 września…
This item is available in one branch. Expand information to see details.
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again