U dołu okładki : Małopolska. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
"Sądeccy Żołnierze Wyklęci" - to nazwa związana z geograficznym zasięgiem operowania oddziałów partyzanckich. W przewodniku zabrano informacje o oddziałach drugiej konspiracji operujących na wspomnianym terenie w latach 1945-1955.
W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 r. mieszkańców Podgórza obudził potężny hałas. Na niebie widać było lecący nisko nad ziemią płonący, rozpadający się w locie prostokąt, atakowany z Krzemionek przez artylerię niemiecką. Były to ostatnie chwile załogi samolotu bombowego Liberator KG-933 „P” ze 178 Dywizjonu Bombowego RAF pilotowanego przez kpt. Wrighta...W 2020 Stowarzyszenie MANKO - Głos Seniora we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zainicjowało projekt upamiętnienia i promocji alianckich lotników którzy oddali życie za Polskę. Do dziś wydano dwa foldery, nagrano 14 filmów, zorganizowano 20 spotkań i konferencji na ten temat. Cześć I Chwała Bohaterom.
Historia nowosądeckiej dzielnicy Piekło jest pasjonująca. Początkowo była to wieś, którą zamieszkiwali Polacy i Żydzi, innowiercy i włóczędzy, wagabundy i rzezimieszki. A także rzemieślnicy, piekarze i krawcy... I choć pewnie o tak dawnej historii mieszkańcy Nowego Sącza już nic nie opowiedzą, to warto wysłuchać wspomnień wojennych i powojennych, równie cennych. Gdzie chodzili do szkoły, skąd zjeżdżali na sankach, kto miał powodzenie, a kto był mistrzem gier zespołowych? Kto poszedł na wojnę, a kto z niej nie wrócił? Uczestnicy warsztatów dotrą do seniorów, wysłuchają i spiszą opowieści o czasach minionych, które opublikują w książce. Przespacerują się szlakiem wspomnień Gustawa Ostera, sporządzą mapę Piekła, nanosząc na nią miejsca związane z losami mieszkańców dzielnicy.